mischer’traxler studio

mischer’traxler studio 

mischer’traxler, Limited grasses, fotografia: Leonhard Hilzensauer

mischer’traxler studio

ENDANGERED & EXTINCT/OHROZENÉ & VYHYNUTÉ

Pre štúdio mischer’traxler je krehkosť niečo veľmi jemné, vyvážené a veľmi citlivé na vonkajšie vplyvy. Ako veľmi krehký systém možno vnímať napríklad divokú prírodu. Projekty entomarium extinct (2020) a limitedGrasses (2020) vzdávajú hold kráse a zraniteľnosti prírody tým, že poukazujú na ohrozené druhy tráv a už vyhynuté druhy hmyzu.

Okrúhly kovový stôl limitedGrasses vnáša do obývačky rakúsky druh trávy agropyron cristatum, známy aj ako žitniak hrebenitý. Zasadený v mosadzi, tento vzácny druh trávy vyrastá cez modrý drôtený príručný stolík a zobrazuje tak dialóg medzi ľudskými artefaktmi a divokým rastom. Každé jedno steblo trávy je očíslované, aby predstavovalo živý náprotivok, ktorý sa stále nachádza vo voľnej prírode.

mischer’traxler, Limited grasses, fotografia: Leonhard Hilzensauer

Entomarium extinct spochybňuje interakciu medzi človekom a prírodou. Jednoduchý, súčasný sklenený zvonček tvorí hlavnú súčasť tejto stolovej lampy. Ide o bezpečné prostredie pre umelý, ručne vyrobený hmyz predstavujúci vyhynutý severoamerický druh motýľa glaucopsyche xerces. Pri pohľade z diaľky je hmyz tichý a pokojný. Len čo sa človek priblíži k predmetu, rozsvietia sa sklenené zvončeky a hmyz začne lietať vo vnútri sklenenej nádoby. Vyhynutý hmyz sa zdanlivo vracia k životu a upozorňuje na stratu biodiverzity.

mischer’traxler, Entomarium-extinct, fotografia: Leonhard Hilzensauer

 

mischer’traxler, Entomarium-extinct, fotografia: Leonhard Hilzensauer

Krehkosť môže vyvolať solidaritu a porozumenie pre vzácne druhy, krajiny a systémy, ktoré táto planéta ponúka.

mischer’traxler studio, fotografia: Leonhard Hilzensauer

výstavný priestor: GMB – Mirbachov palác

www.mischertraxler.com

instagram: mischertraxler.studio