Bratislava Design Week 2016

 

Slávnostným otvorením a diskusiou spojenou so špeciálnou performance  svetoznámeho dizajnéra Jerszyho Seymoura v klube Fuga sa zajtra začne najväčšia prehliadka súčasného domáceho a zahraničného dizajnu na Slovensku Bratislava Design Week 2016. Odohrávať sa bude až do nedele 12. júna na rôznych miestach hlavného mesta.

Festival bude mať tento rok hneď dve centrály – vystavovať sa bude na 2. poschodí v bývalom OD Dunaj na námestí SNP, kurátorské výstavy budú zase inštalované v neskorobarokovom Erdödyho paláci na Ventúrskej 1, kde v súčasnosti sídli ZOYA Gallery. Okrem toho sa rôzne časti podujatia odohrajú v spomínanej Fuge, v kostole Klarisky, v Slovenskom múzeu dizajnu, ale aj vo Františkánskej záhrade na Uršulínskej, na Moste SNP a ďalších zaujímavých miestach Bratislavy. Špeciálny projekt zvukového dizajnéra Jonáša Grusku bude dokonca prebiehať v trolejbuse priamo počas bežnej premávky linky číslo 203.

Hlavnou témou festivalu je Cesta. Cesta v zmysle hľadania, inšpirácie, dospievania, objavovania, premeny, dobrodružstva aj experimentu. Práve tejto téme je prispôsobený aj výber hostí, programu a inštalácií. Jednou z hlavných kurátorských výstav bude zhmotnenie dvojročného výskumného programu European Design Stories alebo výstava Trópy každodennosti, ktorá predstaví výber súčasného dizajnu v netradičnom prostredí dočasne vytvorenej veľkej tropickej záhrady. Predstavíme aj slovenských dizajnérov a umelcov, ktorí pracujú so súčasnými technológiami, napríklad s virtuálnou realitou. Okrem spomínaného dizajnéra-provokatéra Jerszyho Seymoura sa v Bratislave predstavia špičkoví zahraniční umelci a štúdiá, medzi inými novozélandsko-holandská dizajnérka Sabine Marcelis, progresívne talianske Studio ZanellatoBortotto, rakúsky dizajnér, absolvent slávnej RCA London, Klemens Schillinger,  Holanďan Thomas Vailly, viedenská dvojica Maciej Chmara a Ania Rosinke, Švajčiarka Nadezda Suvorova, československé duo deFORM či Objav roka 2015 z Czech Grand Design – mladí českí dizajnéri Petr Hák a Markéta Držmíšková a mnohí ďalší.

Okrem dizajnu budú súčasťou festivalu už tradične aj prednášky, workshopy, koncerty a rôzne performance, v sobotu 11. júna odovzdajú v Kostole Klarisky tým najlepším prestížne Design Week Awards.

V Bratislave, 6. 6. 2016

 

Viac info

www.bratislavadesignweek.sk

www.facebook.com