Damián Cehlárik

Damián Cehlárik

Damián Cehlárik, Housing Society, fotografia: Ronald Smits, Design Academy Eindhoven

Damián Cehlárik
Housing Society

Materiálne dedičstvo komunizmu je na Slovensku považované za symbol režimu. Architektúra postavená v tomto období je ignorovaná a nahrádzaná budovami nižšej architektonickej kvality. Nábytok, ktorý sa na slovenských panelových sídliskách odhadzuje
k odpadkovým košom, sa v Holandsku radí do kategórií so škandinávskym nábytkom a je umiestňovaný do súčasných interiérov.
Damián Cehlárik využíva rozhovory, archívne dokumenty a materiálne etnografie domácich interiérov na skúmanie komunistickej nostalgie, dedičstva a vymazávania.
V projekte Housing Society (v slovenčine možno preložiť ako bytový spolok) je štandardný model nábytkovej steny, ktorý sa nachádza takmer v každej obývačke pôvodných bytov panelového domu, redizajnovaný tak, aby spájal bežné veci v širších kontextoch. Autor tak oddeľuje nesúhlas s režimom od odmietania jeho materiálnosti. Projekt Housing Society vychádza ako séria vizuálnych diel a textov. Inštalácia prezentovaná na Bratislavskom Design Weeku bola umiestnená v top desať absolventských master projektoch z roku 2022 na prestížnej holandskej Design Academy Eind
hoven.

Damián Cehlárik, Housing Society

Výstup rozdeľujem do troch rovín vzťahujúcich sa k jednotlivým odborom: 1. materiál = sklo, 2. forma = odev, 3. motív = grafický dizajn. Od svojej stáže v Ateliéri módnej tvorby na UMPRUM sa intenzívne venujem téme praktického využitia grafického dizajnu v módnom a textilnom priemysle. Odevné výstupy teda riešim primárne v kontexte grafického dizajnu. Ten vnímam ako oporný pilier všetkých mojich projektov, keďže je to odbor, v ktorom som získala najvyššie vzdelanie a mám v ňom roky praxe.
V tejto práci prenášam grafiku z digitálneho do analógového prostredia. Chcela som upozorniť na český fenomén – sklenené korálky. Celková produkcia bola veľmi časovo náročná. Quantum obsahuje cez 90 000 korálok a zhruba 2,5 kilometrov režnej nite. Konečným výstupom je kompletný outfit vytkaný z korálok, ktorý stojí na hranici odevu a umeleckého objektu, a ktorý nadväzuje ako na historické formy a postupy, tak na lokálnu remeselnú produkciu.

Damián Cehlárik, Housing Society, fotografia autora

Damián Cehlárik, Housing Society, fotografia autora

Damián Cehlárik, Housing Society, Dutch Design Week 2022, fotografia autora

Damián Cehlárik, Housing Society, fotografia: Riccardo Raspa

výstavný priestor: GMB – Mirbachov palác

damiancehlarik.com