Do batôžka si nalož

 

„Musíte vyriešiť cigánsky problém. Ak ho nevyriešite, skončíte ako my.“

Povedal predseda vlády SSR Jozef Hrivnák v súkromnom rozhovore s Jánom Budajom po skončení historicky prvého rokovania medzi komunistami a lídrami revolúcie v novembri 1989.

Táto spomienka Jána Budaja veľa vysvetľuje. Bol to jediný odkaz, ktorý chcel vtedajší komunistický premiér špeciálne zdôrazniť a odovzdať predstaviteľom novej moci – a teda „cigánsky problém“ bol ten pomyselný štafetový kolík, ktorý odovzdala stará moc novej.

Žiaľ, odvtedy sa situácia len zhoršuje. Fašisti to dotiahli zo župy do parlamentu a podčiarkli tak neoľudácky princíp v slovenskej politike, ktorý inak funguje už 25 rokov. Školský systém nedokázal vytvoriť hodnotovú protiváhu prejavom nacionalizmu a rasizmu. Utečencov nechceme, lebo si neveríme, že to zvládneme. Máme dosť svojich problémov s Rómami, hovorí napríklad premiér Vlády SR.

Taký bude rámec debaty, v ktorej vystúpia:

Zuzana Števulová, právnička a riaditeľka OZ Liga za ľudské práva, Vlado Rafael, doktor pedagogiky a riaditeľ OZ Eduroma a Michal Vašečka, sociológ a pedagóg na Masarykovej univerzite v Brne

Moderuje: Fedor Blaščák

Zastavte sa na ceste mestom.

Vstup voľný.

 

www.facebook.com

DSC_7954

Foto (c) Robert Tappert