Jiří Krejčiřík

Jiří Krejčiřík

Kolekcia Nouveau

Dizajn: Jiří Krejčiřík / www.jirikrejcirik.com / limitovaná edícia s pyrografickými kresbami od umelkyne Taji Spasskove / www.tajaspasskova.com /

 

Nábytok je inšpirovaný obdobím českej secesie a symbolizmu a všestrannosťou dobových architektov a výtvarníkov, ktorí presahovali medze svojej disciplíny. Umelci ako napríklad František Bílek, ktorý je známy predovšetkým sochárskou a grafickou tvorbou, však zároveň navrhol svoju vlastnú vilu a všetko jej vnútorné vybavenie. Táto interdisciplinarita vnáša v spomínanom príklade do nábytkovej tvorby sochársky element, ktorý je pre Jiřího prácu typický.

Z tohto zároveň vzišiel impulz prepojiť design a autorskú kresbu. Taja použila techniku ​​vypaľovania do dreva – pyrografiu, ktorá sa v 19. storočí hojne využívala v nábytkovej tvorbe. Pyrografické motívy vytvárajú na čelách komôd abstraktný obraz, ktorý vychádza z Taji abstraktnej tvorby a secesnej inšpirácie. Týmto sa obaja tvorcovia prepájajú a dali tak vzniknúť limitovanej zberateľskej kolekcii komôd a policových systémov, ktorá bola prvýkrát predstavená verejnosti v septembri 2021 na Paris Design Week 2021 v rámci galérie BOON_ROOM.

Nábytok je lokálne vyrábaný v Českej republike, s dôrazom na jemné detaily a sofistikované nábytkové riešenia, ako sú pokosové spoje, ukosené hrany a povrchové úpravy prírodnými olejmi.