Bratislava Design Week 2021 Pandemic Edition 2

Bratislava Design Week 2021 Pandemic Edition 2

Výstavy: Zoya Gallery (Erdődyho palác) do 19. decembra 2021

Hlavné centrály: Apponyiho palác (Múzeum historických interiérov, Múzeum mesta Bratislavy) do 23. januára 2022

“ Keď sme koncipovali Bratislava Design Week pre tento rok neočakávali sme, že sa ocitneme ešte v horšej situácii ako ten minulý. Lockdown zasiahol do príprav na poslednú chvíľu a tak sme museli náš program adaptovať a presunúť do online priestoru, čo je pre festival ktorého hlavnou podstatou sú výstavy obzvlášť náročné. Napriek tomu výstavy nainštalujeme a vďaka ochote našich partnerov ich predĺžime v Zoya Gallery do 19. decembra a v Apponyiho paláci (MMB) až do 23. januára. Sme optimisti a veríme, že si ich verejnosť bude môcť pozrieť aj naživo. “ Ľubica Hustá

Hlavná téma: CHARAKTER V roku 2021 sa bude festival BADW konať opäť na začiatku decembra počas adventu v krásnych historických palácoch v Starom Meste. Hlavnou témou je CHARAKTER. Charakter je slovo s viacerými významami, rovnako široko ho vnímame a chceme reflektovať aj my. Charakter ako niečo, čo vystihuje povahu človeka, ale aj povahu nejakej epochy, dizajnérskej školy, prístupu. Ak je niekto zodpovedný, ohľaduplný, rešpektuje pravdu a pravidlá, zvykne sa hovoriť že má pevný charakter. Myslíme, že je táto vlastnosť v súčasnosti s ohľadom na spoločenskú situáciu, alebo klimatickú krízu mimoriadne dôležitá a preto ju chceme akcentovať. V dizajne ak má niečo podobný charakter, ide o nejaký typické črty, spoločné východiská, názor. Po extrémnom roku chceme opäť hľadať obyčajnú radosť z krásy a inakosti, z kreatívnej energie, ale aj z možnosti stretávať sa a vzájomne sa zoznamovať so svojou prácou v reáli. Veríme, že okolnosti budú tomu naklonené.

Tvárou BADW pre rok 2021 je dizajnérka a šperkárka Krystína Španihelová.

Edícia Majstri – kde predstavujeme osobnosti dejín slovenského dizajnu sa predstaví – dizajnérka, architektka aj autorka šperkov JÚLIA KÚNOVSKÁ.

Medzi zahraničnými osobnosťami sa formou výstavy, alebo prednášky predstavia napríklad:

Clemens Lauer (DE) , Jiří Krejčírik (CZ) , Lucas Munoz (ESP)

Werena Michels (DE), Tal Erez (IL), Gabriel Roland (AT)

Zeitgeist limited (AT)

Kurátorské výstavy v Apponyiho paláci predstavia výber toho najlepšieho zo slovenského dizajnu, ale aj vybrané osobnosti zo zahraničia (kurátorky Vlasta Kubušová, Oleksandra Bakušina, Ľubica Hustá). Inštalácie BADW budú aj na ďalších miestach v meste – v Slovenskej národnej galérii a v Staromestskej galérii. Výstavy Open Call prebiehajú v Zoya gallery, BOHÉMA GALLERY a čiastočne aj v Apponyiho paláci. Súčasťou programu budú aj medzinárodné prednášky a diskusie BADW TALKS a MAGDAMAG TALKS v kurátorskej koncepcii riaditeľky Ľubice Hustej, dizajnérky Vlasty Kubušovej a architektky, editorky Gabriely Smetanovej (magdamag.sk).