VYSTAVUJÚCI

Edícia majstri / Viliam Chlebo

V edícií Majstri predstavíme tento rok veľmi zásadnú osobnosť slovenského, správnejšie československého dizajnu Viliama Chleba. Sám pochádzal z československej rodiny (mama Češka, otec Slovák). Napriek tomu, že neštudoval dizajn na vysokej, ale len strednej škole ( v Sp.N. Vsi) jeho sedací nábytok, ktorý navrhol pre Kodretu Myjava zasiahol v 70. – 80.tych rokoch masívne verejný priestor – najmä kancelárske, školské, úradné ale aj bytové interiéry. Vyrábal sa 30. rokov a celkovo išlo o 10.-tky tisíc kusov. Pre viaceré generácie je jasne čitateľný a vzbudzuje silné emócie. Išlo najmä o sériu T2403. Jednoduchá kovová konštrukcia a čalúnený odnímateľný poťah z ražného plátna pripevnený vtedy modernými cvokmi bol symbolom dynamického interiéru –novej doby .

Okrem neho ale navrhol , ešte mnoho ďalších dizajnov a bol aj tvorcom interiérov. Spolupracoval s mnohými podnikmi, významná bola spolupráca s Drevopodnikom Holešov. Do 80. rokov pracoval v tvrorivom tandeme s Jaroslavom Hreščákom.

Chlebo patríjednoznačne z hľadiska dosahu jeho tvorbymedzi najúspešnejších tvorcov – dizajnérov na Slovesnsku ale aj v bývalej ČSSR. Rozhovor s ním prinesieme čoskoro.