Herrmann & Coufal

Herrmann & Coufal

Nomad je značka nábytku a svietidiel navrhnutých tak, aby si ich každý mohol vyrobiť vlastnými rukami. Stačia na to len základné nástroje, odhodlanie a trocha času.

Projekt vychádza z kontinuálneho výskumu o vzťahu designu k fenoménu „do it yourself“ a ponúka priestor na zamyslenie nad krásou, úžitkom a zmyslom vecí, ktoré nás obklopujú.

Ukazuje, že výroba svojpomocne nemusí byť vnímaná len ako alternatívne, lacné a neestetické riešenie, ale naopak – že do produktov prináša ľudskosť a vedie používateľa k pochopeniu a doceneniu inak skrytých myšlienok. Proces tvorby sa tak stáva neoddeliteľnou súčasťou výsledného objektu, spoločným zážitkom.

Dôraz je kladený na činnosť tvorby (robenia) a vzťah, ktorý sa v jej priebehu tvorí. Konečný výrobok je akousi zhmotnenou dokumentáciou tohto procesu, dokumentáciou novo nadobudnutej vedomosti – úplne inej ako tej, ktorú nadobúdame iba pozorovaním a používaním veci. Vedomosti nadobudnuté tvorením.

O produktoch

Jednotlivé produkty sú navrhnuté na rovnakom základe – vyrobiteľnosť svojpomocne a dôsledná minimalizácia potrebných stavebných prvkov i pracovných úkonov (a tým aj redukcia obstarávacích nákladov). Zároveň sa všetky dajú ľahko a rýchlo rozložiť, presťahovať a znova zložiť na inom mieste – odtiaľ názov celej kolekcie. Každý z prvkov sa hrá s iným mechanickým princípom, ktorý vyniká práve vďaka minimalistickej estetike.

Stránka študia Herrmann & Coufal: herrmanncoufal.com

Stránka projektu: nomadlaboratory.com/cz

Workshop s H&C na BADW21

Štúdio Herrmann & Coufal

České dizajnérske štúdio založené dvomi spolužiakmi ešte počas štúdia na VŠUP. Začalo to jednou školskou úlohou… a pivom (pivami). Odvtedy sa portfólio rozšírilo o rôzne projekty, najmä v oblasti produktového dizajnu. Všetky sú založené na dôkladnom hľadaní rovnováhy medzi účelom a krásou, dôraze na detail a odvahe prekročiť známe hranice. Hoci kreatívna práca často zahŕňa experimentálnu sériu pokusov a omylov, výsledné produkty sa vyznačujú ľahkosťou a ležérnou, takmer intuitívnou estetikou.

Ich návrhy sú zastúpené v kolekciách popredných českých značiek, v mestských verejných priestoroch, ako aj v konceptuálnych umeleckých inštaláciách. V priebehu rokov získali prestížne ocenenia Red Dot Award, Designblok Diploma Selection, Czech Grand Design Award, Elle Decoration International Award a ďalšie.