Lenka Erd

Lenka Erd

Zámerom v práci je vyvolanie emocionálneho zážitku prostredníctvom objektu a priameho fyzického kontaktu s ním. Komunikácia dotykom je ľuďom najprirodzenejšia od narodenia. Inšpiráciou a východiskom je vzťah matky a dieťaťa a ich komuinikácia založená spočiatku na fyzickom dotyku. Už v prenatálnom období, ale hlavne v prvých dňoch a týždňoch po narodení, dieťa aj matka najintenzívnejšie vnímajú okolie a seba navzájom cez svoju pokožku. Akýkoľvek dotyk od matky (pohladenie, pestovanie v náručí, objatie a pod.) dieťa silne vníma a emočne ho uspokojuje.

Dodáva mu istoty a pozitívne pocity, a v neposledom rade prispieva k správnemu emočnému vývoju. U matky takisto pod vplyvom hormónov (oxytocin) prichádza k prívalu pozitívnych emócií, prejavu radosti a lásky. Vnímanie prostredníctvom dotyku zažívame denne a častokrát si to neuvedomujeme a neprecítime daný moment. Vo svojich objektoch využívam haptické, vizuálne či zvukové lákadlá, aby som zaujala návštevníka a ,,prinútila´´ ho dotknúť sa objektu, vyskúšať ho a komunikovať s ním. Kombinácia podnetov pre viacero zmyslov by mala ešte viac zintenzívniť zážitok z použitia objektu. Vytvorila som tri objekty na sedenie, z ktorých má každý iný charakter. Ušité látkové návleky sú naplnené rôznymi výplňami a celé objekty ako dlhé valce sa dajú stočiť do písmena ,,U´´ a zviazať šnúrou. Priestor v strede je prvotne určený na sedenie, človek je tak obklopený materiálom a dokáže ho celým telom vnímať.

Objekt je však mierne flexibilný a tvarovo prispôsobiteľný užívateľovi podľa jeho potreby. Možnosť sedenia/ ležania na vaku je teda neobmedzená. Vak z dvojitej vrstvy organzy telovej farby má pripomínať intímno a útulno, evokuje obklopenie dieťaťa v teple v bruchu matky. Výplň z polystyrenových guličiek je mäkká, prispôsobiteľná a tvarovateľná. Vak z bielej kožušiny má simulovať pohladenie zvieracej srsti a evokovať tak ukľudňujúce pocity spojené s úkonom hladenia zvieraťa. Strieborný vak -obalený molitanový valec- má pôsobiť aj ako vizuálne lákadlo, nariasenie látky a hra so svetlom odrážajúcim sa od objektu môže priniesť užívateľovi lepší zážitok.