IPRUM – SWAP

IPRUM je kolaborácia 4 ľudí – Betka Irhová, Zuzana Dutková, Patrik Brody a Ľubo Baran. Aj keď sa každý z nich venuje niečomu inému, zistili, že majú veľa spoločného. Záleží im na prostredí, v ktorom žijeme. A chcú o tom hovoriť:

“ Máme veľa dobrých nápadov a myslíme si, že ak stanú realitou, prispejeme tým k zlepšeniu situácie v oblasti ekológie v odevnom priemysle.“

Betka stojí za ekologickou módnou značkou Bagbet, Zuzana založila koncept Dutka, ktorý sa zaoberá spracovaním textilného odpadu a výrobou produktov do domácnosti. Ľubo je fotograf a Brody je grafický dizajnér.

SWAP v preklade z angličtiny znamená výmena.

Je to spoločenská udalosť, ktorá je zameraná na výmenu oblečenia, doplnkov, topánok a kabeliek . SWAP je ekologický spôsob ako si oživiť šatník bez toho, aby ste si zruinovali peňaženku a planétu. SWAP je “nakupovanie” bez pocitu viny.

Ako to funguje?

Prineste vytriedené oblečenie do spoločného obehu a za odmenu si môžete odniesť čokoľvek, čo nájdete, čo potrebujete, čo sa vám zapáči.

Aké oblečenie môžem doniesť?

Na naše SWAPy môžete nosiť 2 typy oblečenia:

1) Oblečenie a doplnky, ktoré chcete “swapovať”. Musia však byť vo výbornom stave. Voňavé, čisté, pekné a nepoškodené. Také, ktoré by ste dali svojej dobrej kamarátke alebo kamarátovi.

2) Oblečenie, ktoré už nemá potenciál slúžiť ďalej v jeho pôvodnej forme. Toto odovzdáme na recyklačné účely. Do procesu zapojíme nie len veľké recyklačné firmy, ktoré z textilného odpadu vyrábajú nové produkty. Ale aj lokálnych dizajnérov, ktorí sa zaoberajú upcykláciou textilného odpadu. Na recykláciu je však možné priniesť len oblečenie. Na Slovensku zatiaľ nie je možné recyklovať topánky a doplnky.

 

Viac info nájdete na fb v udalosti: https://www.facebook.com/events/825065327682024/