Wool Design. Carpathians

 

Projekt je zameraný na vytvorenie platformy pre vzdelávanie v oblasti vlny a jej dedičstva v Karpatskom regióne. Krajiny Vyšegráckej štvoky majú dlhú tradíciu výroby vlny a vlnených produktov. Pastierstvo bolo v týchto krajinách po stáročia základom poľnohospodárskej ekonomiky a formovalo bohatú materiálnu aj duchovnú kultúru tejto oblasti. Cieľom projektu je ochrana a vzdelávanie starých techník práce s vlnou a predstavenie jej novej role v súčasnosti pomocou tvorby mladých dizajnérov z Poľska, Českej republiky, Slovenska a Maďarska, pracujúcich s týmto materiálom.

Karpaty majú dlhú a zaujímavú tradíciu, pokiaľ ide o používanie vlny a výroby vlnených výrobkov. Bohužiaľ, dnes sa vlna stáva viac či viac zabudnutým materiálom, alebo aj nežiadúcim vedľajším produktom. Cieľom projektu je lepšie oboznámiť mladých dizajnérov so starými postupmi súvisiacími s jej výrobou. Prvým krokom projektu bolo založenie dielne v Jaworzynka (Beskydy) pre mladých dizajnérov krajín Vyšehradu. Dizajnéri sa učili od remeselníkov staré techniky spracovania vlny: priadze, tkanie, plsteniu, farbenie vlny, atď. Počas workshopu účastníci navštívili staré preteky pochádzajúce zo Sliezska (PL) s tematikou spracovania vlny. Dizajnéri tu majú možnosť pracovať pod dohľadom skúsených externých odborníkov a špecialistov na výrobu a spracovaie vlny.

Výstava prezentuje nové produkty vychádzajúce zo starých techník spracovania vlny (lampy, interiérový dizajn, experimenty, atď.)

Hlavný vedúci projektu:

Zamek Cieszyn Design Center (Poľsko)

 

www.zamekcieszyn.pl

 

Partneri:

Technická Univerzity v Lodži (Poľsko)

Flowers for Slovakia (Slovensko)

ÚĽUV – Ústredie ľudovej umeleckej výroby (Slovensko)

Truc sphérique (Slovensko)

Czechdesign (Česká republika)

Maďarský Wool Festival (Maďarsko)

27.02.2015 Cieszyn 10 Urodziny Zamek Cieszynfot. Dominik Gajda